در کنگره سلامت در بلایا مطرح می‌شود؛

جهان به سمت یک توسعه نامتوازن و کاهش تاب‌آوری در برابر بلایا و حوادث می‌رود

تحقیقات نشان می‌دهد؛ وضعیت شاخص‌های مختلف تاب آوری جهان در برابر بلایا و حوادث می‌تواند در اتخاذ سیاست‌ها و رویکردهای درست جهانی نقش بسزایی داشته باشد و به نظر می‌رسد که جهان به سمت یک توسعه نامتوازن که منجر به کاهش تاب آوری در برابر بلایا و حوادث خواهد شد، پیش می‌رود.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش خبرنگار سازمان بسیج جامعه پزشکی کشور، عباس استاد تقی‌زاده: دکترای تخصصی سلامت در حوادث و بلایا از دانشگاه علوم پزشکی تهران و مهدی جهان‌تیغی از مرکز علمی_کاربردی سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در هشتمین کنگره سلامت در بلایا که در تاریخ ۲ تا ۴ اردیبهشت ماه در سالن همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار خواهد شد، مقاله‌ای باعنوان "مطالعه اکولوژیک وضعیت تاب آوری جهان در سال ۲۰۵۰" ارائه خواهند کرد.

در این پژوهش بیان می‌شود که امروزه تاب آوری در برابر بلایا و حوادث به یکی از رویکردهای نوین و غالب در مدیریت بلایا و حوادث تبدیل شده است؛ تاب آوری عبارت است از توانایی یک جامعه برای مقاومت، سازگاری، جذب، پاسخ، بازسازی و بازتوانی به موقع و موثر در حوادث و بلایا با رویکردی مثبت گرا، جامع، مشارکتی و یکپارچه. ارزیابی تاب آوری و همچنین پیش بینی آن در آینده می‌تواند سیاست‌ها، برنامه‌ها و اقدامات کاهش خطر و مدیریت پاسخ را اصلاح و یا تغییر دهد؛ این مطالعه به منظور بررسی وضعیت تاب آوری جهان در سال‌های اخیر و پیش بینی آن در سالهای منتهی به ۲۰۵۰ انجام شده است.

روش کار این مطالعه یک بررسی اکولوژیک بوده است؛ در ابتدا با استفاده از مرور متون فهرستی از شاخص هایی که می‌توانستند برای ارزیابی تاب‌آوری در شش حیطه نهادی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، فیزیکی و زیست محیطی استفاده شوند، تهیه شد؛ سپس منابع اطلاعاتی و پایگاه‌های داده‌های مختلف جهان جهت بررسی گزارش‌های رسمی موجود در شاخص‌های فهرست شده با استفاده از کلید واژه‌های مربوط به هر شاخص بررسی شدند؛ پس از مطالعه گزارش‌ها و مقالات مربوطه اطلاعات مختص به هر شاخص و حیطه برای سال‌های اخیر و پیش بینی آن در سالهای منتهی به ۲۰۵۰ استخراج و در یک فایل اکسل ذخیره و تحلیل شدند.

یافته‌های این پژوهش نیز نشان می‌دهد؛ هم اکنون گزارشی که وضعیت تاب آوری جهان را اندازه گرفته باشد و یا شاخص آن، وجود ندارد؛ هر چند مطالعات مربوط به پیش بینی همه شاخص‌های مورد نظر در سال‌های منتهی به ۲۰۵۰ وجود ندارد، اما بررسی گزارش‌های رسمی موجود و تقسیم آنها براساس شاخص‌های شناخته شده تاب آوری، نشان می‌دهد که در اکثر حیطه‌ها و شاخص‌ها، وضعیت تاب آوری جهان در سال ۲۰۵۰ نسبت به سال ۲۰۱۵ اُفت معنی داری خواهند داشت.

نتیجه‌گیری از این پژوهش بدین صورت است که تبیین و پیش بینی وضعیت شاخص های مختلف تاب آوری جهان در برابر بلایا و حوادث می‌تواند در اتخاد سیاست‌ها و رویکردهای درست جهانی نقش بسزایی داشته باشد. به نظر می‌رسد که جهان به سمت یک توسعه نامتوازن که منجر به کاهش تاب آوری جامعه جهانی در برابر بلایا و حوادث خواهد شد، پیش می‌رود؛ این موضوع لزوم توجه جدی‌تر به مدیریت بلایا و اتخاذ تصمیم‌های مناسب‌تر جهانی را یادآوری می‌کند.

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.

top_block_quicktab