یادداشت/

پزشکانی که قادرند بیماران را از کام مرگ به آغوش زندگی ببرند

حساسیت و دقت شغل پزشکی گاهی به حدی است که می‌تواند یک انسان را بر لبه تیغ حیات و مرگ قرار دهد و بیماری را از کام مرگ به آغوش زندگی سوق دهد.
نسخه مناسب چاپ

 

به گزارش سازمان بسیج جامعه پزشکی، روز گذشته زادروز حکیم ابوعلی سینا و روز پزشک نامگذاری شده است، در هر جایی که زندگی می‌کنی برای یک بار هم که باشد احساس درد یا بیماری تو را واردار کرده است نزد پزشکی رفته و احوالت را برایش شرح دهی و او هم در سایه علم و توانی که کسب کرده است بیماری را تشخیص داده و مداوایت می‌کند.

آنچه از روزهای قدیم تا به امروز در صحنه پزشکی در دنیا شاخص و بارز بوده است مسئولیت‌پذیری و حساسیت شغل پزشکی است که به هیج مکان و زمان و قومیت و کشوری محدود نمی‌شود.

حساسیت و دقت شغل پزشکی گاهی به حدی است که می‌تواند لبه تیغ حیات و مرگ یک انسان قرار گیرد و بیماری را از کام مرگ به آغوش زندگی سوق دهد.

 

اما آنجه امروز در تمام نقاط دنیا و کشورمان ایران شاهد آن هستیم خطاهای پزشکی است که روز به روز هم بر شمار آن افزوده می‌شود، خطاهایی که گاهی باعث نابینا شدن کودکی تازه متولد شده یا فلج شدن نوزادی جند ماهه می‌شود که این معلولیت و کاستی‌ها در تمام مدت عمر همراه همیشگی و طاقت‌فرسای آن شخص می‌شود از طرفی باری سنگین بر وجدان پزشکی که مرتکب خطا شده است که عمدی یا سهوی بودن آن جای بسی سؤال دارد.

 

در این‌باره جامعه پزشکی ایران نیز تا به حال فراز و فرودهای زیادی را پشت سرگذاشته است و همه روزه در جراید و رسانه‌ها ما شاهد این گونه خطاها بوده‌ایم، امروز نیز که روز بزرگداشت پزشک را در حال سپری کردن هستیم  باید به این واقعیت اذعان کرد که گروهی از پزشکان زحمتکش وجود دارند  که شبانه‌روز بر بالین بیماران حضور داشته و مشغول مداوای آلام ودردهای آنان هستند.

 

البته در بعضی مواقع نیز شاهد خطاهایی عمدتاً سهوی از سوی جامعه پزشکی هستم که امیدواریم در آینده با این مشکل کمتر مواجه باشیم و بیماران فقط و فقط درد بیماری خود را تحمل کنند و مجبور نباشند که بر اثر اشتباه پزشکی مشکلات عدیده‌ دیگری نیز به دوش بکشند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب سایت منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشند منتشر نخواهند شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی نوشته شوند و یا غیر مرتبط با موضوع باشند منتشر نخواهند شد.